Koupili jste či prodali nemovitost? Jste pouhým vlastníkem a uživatelem nemovitosti a nebo nemovitost pronajímáte? Pojďme se podívat na pár užitečných informací týkajících se právě nemovitostí a povinností z nich vyplývajících.
Pokud jste v minulém roce 2022 nabyli nemovitost (pozemek, byt, dům, …) a to koupí či jiným způsobem, jste povinni podat daňové přiznání do konce ledna letošního roku. Daňové přiznání musíte podat i v případě, pokud jste na svém pozemku provedli změny směrodatné pro vyměření daně (nástavba, částečná likvidace, změna výměry pozemku, dokončili výstavbu budovy aj.).
Každý rok finanční správa rozesílá všem poplatníkům složenku, kde je uvedena výše daně. V letošním roce tomu nebude jinak, pouze již neobdržíte složenku, přes kterou jste mohli na poště zdarma provést platbu, ale obdržíte poštovní poukázku A. Jestliže provedete úhradu právě na poště, budete muset nově zaplatit poplatek.
V případě pozbytí nemovitosti, jste o nastalé situaci povinni informovat příslušný finanční úřad a odhlásit se z daně. Navíc pokud se jednalo o prodej, je nutné upozornit na případné zahrnutí příjmu do přiznání k dani z příjmu. Jako fyzická osoba zaplatíte daň z příjmu ve výši 15%. Daň se platí ze zisku, nikoli z prodejní ceny tzn. cena z prodeje nemovitosti snížená o cenu, za kterou jste nemovitost pořídili. Konkrétně tento příjem se promítne v přiznání v rámci ostatních příjmů. Povinnost zdanit příjem z prodeje nemovitosti platí zejména v situaci, kdy jde o prodej v krátké době od koupi. Konkrétně, kdy nemovitost vlastníte méně než 5 let, nebo zde nemáte alespoň 2 roky vedené bydliště. V opačném případě jste od daně z příjmu osvobozeni. Osvobozeni jste i v situaci, kdy získané peníze použijete pro uspokojení vlastní bytové potřeby, i přesto že jste nesplnili výše uvedené podmínky.
Nakonec se podíváme na případ, kdy vlastníte nemovitost, kterou dále pronajímáte. Jelikož vám plyne příjem a tento příjem není osvobozený od daně, je potřeba ho zdanit. Příjem z nájmu promítneme v rámci daně z příjmu fyzických osob, tzn. zdanění 15%. Příjmy plynoucí z pronájmu se snižují o výdaje z nájmu, které se uplatňují buď ve skutečné výši nebo 30% výdajovým paušálem,kde maximální výše je 600 000 korun. Je tedy potřeba dopředu si promyslet, která z variant se vám vyplatí, abyste zbytečně více nedanili. Sociální a zdravotní pojištění platit nemusíte, protože příjem z pronájmu nepodléhá platbě zdravotního ani sociálního pojištění.