Existuje několik typů dluhů prodávajícího, které mohou ohrozit kupujícího. Zde jsou některé z nich:

1. Daňové dluhy – Pokud prodávající dluží daně, může to vést k tomu, že daňový úřad zabaví majetek prodávajícího, potažmo pokud kupující získal vlastnická práva ke zpochybněnému majetku během období, kdy prodávající dlužil daně, daňový úřad může podat nárok na zrušení prodeje. V takovém případě by majetek mohl být vrácen prodávajícímu, což by mohlo mít vliv na vlastnická práva kupujícího.

2. Dluhy za energie a služby – Pokud prodávající dluží peníze za energie a služby (jako například elektřina, plyn, voda, internet), mohou být odpojeny a může to mít dopad na vlastnická práva kupujícího.

3. Dluhy za úvěry a půjčky – Pokud prodávající má dluhy z úvěrů nebo půjček, může mít věřitel právo zabavit majetek prodávajícího. Pokud se tak stane, může to znamenat, že kupující bude muset opustit nebo prodat majetek, který si koupil. V tomto případě je dobré si na katastru nemovitostí ověřit, zda na dané nemovitosti není zástavní právo. Pokud kupující trvá na koupi nemovitosti i přes zástavní právo, je dobré uzavřít smlouvu o zástavě čímž si zajistí, že poskytnuté peníze na koupi nemovitosti budou sloužit jako zástava na splácení dluhu.

4. Soudní rozhodnutí – Pokud existuje soudní rozhodnutí proti prodávajícímu, může to mít dopad na majetek, který prodávající vlastní. Pokud je majetek prodán, může to mít dopad na vlastnická práva kupujícího. Soudní rozhodnutí může například vzniknout v důsledku soudního sporu o vlastnictví nemovitosti, soudního rozhodnutí o dluhu či nějakém jiném právním sporu.

Takže pokud například prodávající nebyl vlastníkem nemovitosti, kterou prodával, a soudní rozhodnutí následně potvrdí, že kupující neměl právo na získání vlastnictví této nemovitosti. V takovém případě by vlastnictví nemovitosti mohlo být převedeno na jiného vlastníka, který by měl právo na nemovitost podle soudního rozhodnutí, a kupující by tak přišel o své vlastnické právo a peníze, které za nemovitost zaplatil.

Kupující by měl před nákupem nemovitosti provést důkladnou kontrolu vlastnictví a právního stavu nemovitosti, zajistit si právního zástupce, který mu pomůže s ověřením všech dokumentů a s posouzením právního rizika. Kupující by měl být také velmi opatrný a důkladně prověřit prodávajícího a jeho finanční situaci, aby minimalizovatl riziko v případě, že prodávající má dluhy nebo je podána žaloba proti němu.